Vakıf Katılım Bankası Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

Vakıf Katılım Bankası 2015 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafındn 2015 yılında kurulmuş anonim bir şirkettir. Vakıf Katılım Bankası katılım bankacılığının en yeni üyesidir. Kamu sermayeli bir katılım bankası olan Vakıf Katılım faizsiz bankacılık anlayışı ve Vakıf Kültürü ile müşterilerine hizmet vermeyi amaçlamışlardır. Şube sayısına göre Türkiye’nin en büyük 17. bankadır. Türkiye’de 45 ilde bulunan 95 şubesiyle müşterilerinin daha kaliteli ve daha güvenli hizmet almalarını sağlamaktadır. Katılım bankacılığının temellerini oluşturan bir banka olarak hizmetlerini geliştirmeyi ve geliştirerek büyüyen bir katılım bankası olmayı amaçlamışlardır. Bireysel ve Ticari alanda hizmet veren Vakıf Katılım Bankası konut, arsa ve taşıt finansmanı başta olmak üzere ihtiyaçlarınız doğrultusunda alabileceğiniz finansmanları, her biri ayrı özellikte bulunan kredi kartları, vadesiz ve farklı hesap çeşitleri ile hizmet vermektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte Vakıf Katılım Bankacılığı şubesiz bankacılık anlayışıyla ATM’lerden, internet ve mobil bankacılığından işlem yapmayı müşterilerinin kullanımına sunmuştur. Müşterilerini memnun etmek ve ihtiyaçları doğrultsunda hareket etmektedir. Vakıf Katılım Bankası müşteri hizmetleri telefon numarasını müşterilerinden geri dönüş almak ve hizmetlerini geliştirmek için kullanabilmektedir.

Vakıf Katılım Bankası çağrı merkezi iletişim numarasını dilek, şikayet ve önerileriniz için  arayabilirsiniz. Bankacılık hizmetlerinizde yaşadığınız sorunlarınızı ve danışmak istediğiniz konuları yetkililere danışabilirsiniz.

Vakıf Katılım Bankası müşteri iletişim telefon numarası: 444 44 77 – 0850 202 1 202

Arama terimleri: Vakıf Katılım Bankası müşteri hizmetleri telefon numarası, Vakıf Katılım Bankası çağrı merkezi iletişim telefon numarası

Değerlendirme
Tarih: 
Puan:
51star1star1star1star1star

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir